Сергій Тупальський: митниці потрібні реформи
Триває третій постмайдановський рік, що дає змогу вимагати від усіх причетних до цієї знакової історичної події відповіді на непросте питання: які реформи відбуваються і яка їхня ефективність?
Як вважає тимчасово виконуючий обов’язки начальника Київської міської митниці ДФС Сергій Тупальський, у митниці зараз непросте сьогодення, непросте і майбутнє, але реформ не уникнути. Як вважає Сергій Тупальський, митниця в майбутньому просто не зможе працювати ефективно, якщо не проведе реформи відповідно до сучасної політичної та економічної ситуації, яка склалася в Україні.
На думку Сергія Тупальського, митна реформа – це одне із знакових структурних зрушень, яке надзвичайно важливе для майбутнього цього державного інституту. Цю ж точку зору підтвердив Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України, який вважає реформаторські дії у вітчизняній митній службі пріоритетом для нинішнього уряду країни. Відрадно відзначати, що прагнення до реформаторства національної митної служби схвалюють представники такого авторитетного і важливого для України світового інституту як Міжнародний валютний фонд: недавно з цього питання відбулася зустріч представників МВФ з членами уряду України. Важливість реформування митниці з представниками МВФ обговорював нинішній міністр з питань економічного розвитку та торгівлі України, 1-й віце-прем’єр-міністр Степан Іванович Кубів.
Як зазначає Сергій Тупальський, митниця вже почала своє реформування, базою для якого стали процеси автоматизації роботи і дерегуляції існуючих механізмів взаємодії у зв’язках митний пост – вантажоодержувач, митниця – сусідні контролюючі служби. Крім того, на переконання Сергія Тупальського, митниці не обійтися без постійної комунікації з аналогічними державними інститутами в інших країнах – системна взаємодія на міжнародному рівні і обмін успішним досвідом дасть можливість українській митниці «не винаходити велосипед», а перейняти іноземний досвід в автоматизації бізнес-процесів, у боротьбі з корупційними явищами, в оптимізації персоналу. Наприклад, навесні 2016 року США і Україна підписали договір про взаємодопомогу митних адміністрацій обох країн. Як зазначає Роберт Дж. Керліковске, спецуповноважений з питань захисту кордонів і митниці США, підписання угоди дало змогу отримати правове обґрунтування для обміну досвідом, цінною інформацією і для надання взаємодопомоги. З цією думкою пана Керліковске згоден і Сергій Тупальський: «Митниця України потребує вивчення і використання досвіду США, які змогли забезпечити рівень роботи власної митниці на бездоганному рівні оперативності надання митних послуг з оформлення та митного очищення вантажів і, до того ж, ефективно нівелювали можливість виникнення корупції».
Цю ж думку висловила й Марі Йованович, посол США в Україні. Пані Йованович зазначила, що спеціальна місія США передала в Кабмін України пакет зі спеціальними рекомендаціями щодо реформування митної служби. Підсумком виконання даних рекомендацій повинні стати ефективно проведені реформи, які уможливлять створення абсолютно нового державного інституту – митної служби України професійного рівня, з ефективною роботою, що викликає довіру, з відсутністю корупції і «зеленим коридором» сприяння торгівлі та іншим видам ЗЕД з іншими країнами.
Вочевидь, що правляча верхівка влади спільно з вітчизняними і міжнародними експертами зацікавлені в реформуванні митниці, раз цьому питанню приділяється стільки уваги. Процес митної реформи складний і багаторівневий, оскільки митниця сама по собі складний і багатоструктурний інститут, до того ж, пов’язаний з іншими регуляторними та контролюючими службами. Так що реформа торкнеться не тільки митників, а й буде просуватися лавиноподібно. Нові стандарти роботи стануть нормою для всіх державних національних структур.
-
Уведомление: Сергей Тупальский: «Таможня без реформ не имеет будущего»
-
Уведомление: Сергей Тупальский и таможня. Насиров и Луценко хотят ГФС забрать себе — NOVOSTI-Вся правда Украины